Salvage Title – co to znaczy i na co powinno się uważać

Salvage Title – co to znaczy i na co powinno się uważać?

Import aut z USA stale rośnie, na co ma duży wpływ tamtejszy rynek pełen atrakcyjnych modeli i niskich cen. Korzystając z amerykańskich licytacji, jako europejski nabywca możemy nie tylko znaleźć tanie i dobre pojazdy, ale także dostać w swoje ręce modele czy wersje wyposażeniowe, które nie były lub nie są oferowane w Europie. Nim jednak zaczniemy poszukiwania wymarzonego modelu, powinniśmy zapoznać się z pojęciem „salvage title”. Co oznacza i czy powinno mieć wpływ na decyzję zakupową? Podpowiadamy!

„Salvage title” lub „certificate of salvage” – co znaczą te pojęcia?

„Salvage certificate” oznacza, że samochód brał udział w kolizji. Ta mogła być niegroźna, ale oznaczenie może też wskazywać na poważne uszkodzenia. Kupno auta w takim stanie wiąże się wówczas z dużym ryzykiem. Egzemplarz z „salvage title” wymaga stosownych napraw i dokładnego przeglądu technicznego przed dopuszczeniem do ruchu. Czemu więc oznacza się pojazdy w ten sposób? Głównie dlatego, by klienci mogli dokonać świadomego zakupu. Zwykle tego typu auta są sprzedawane dużo taniej – czasami za przysłowiowe „grosze”. Nabycie poważnie uszkodzonego samochodu wiążę się z dodatkowymi kosztami, stąd z pozoru przystępna cena. Niektórzy auta z „cert of title-salvage” uważają za finansową pułapkę, inni zaś dostrzegają w takich ofertach dużą okazję. W gruncie rzeczy wiele zależy od konkretnego przypadku.

Dlaczego klienci decydują się na zakup aut z „salvage title”?

Auta z USA są chętnie wybierane przez miłośników klasycznych modeli i amerykańskich marek, ale także osoby poszukujące pojazdów w niższych cenach niż w Europie. Często mają one bogatsze wyposażenie względem oszczędnych europejskich wersji. Warto jednak pamiętać, że wiele samochodów dostępnych w USA ma status „salvage certificate” – to oznacza, że dany pojazd brał udział w incydencie drogowym. Niestety omawiane określenie nie precyzuje, czy chodzi o drobną stłuczkę, czy poważny wypadek – to już musimy ocenić sami lub wypytać właściciela.

image6
Auta z certyfikatem „salvage” często są „rozbierane” z uszkodzonych części i gotowe do naprawy. Na zdjęciu: BMW 530i G30.

„Salvage certificate” – czy zarejestruje się pojazd z tym oznaczeniem?

W Polsce nie mamy do czynienia z pojęciem „certificate of salvage” – termin ten dotyczy głównie pojazdów sprowadzanych z USA. Procedura rejestracji w Polsce nie różni się zatem w przypadku aut importowanych z zagranicy.

Samochód z „salvage certificate” musi zostać poddany inspekcji technicznej w stacji kontroli pojazdów i uzyskać ubezpieczenie OC. Jeśli uszkodzony pojazd przejdzie przegląd, nic nie stoi na przeszkodzie, by go zarejestrować w Polsce, jednakże, aby to się stało, warto wcześniej dokonać stosownych napraw oraz wymiany części na nowe.

W przypadku niektórych aut konieczne okaże się też dostosowanie ich do europejskich i krajowych przepisów. Warto zaznaczyć, że w USA na liczniku znajdują się mile, a w Europie dopuszczalne są jedynie kilometry na godzinę. Inny przykład: amerykańskie auta mają czerwone kierunkowskazy, a w Polsce jedynymi obowiązującymi są pomarańczowe.

image11
Niektóre z aut wymagają jedynie drobnych napraw blacharsko-lakierniczych. Na zdjęciu: Audi 2021 Q3 Premium S Line 45.

Auto z „salvage title” – wskazówki dotyczące zakupu

  1. Przed zakupem samochodu z certyfikatem „salvage” warto dokładnie sprawdzić jego historię, korzystając z globalnych baz danych. Dzięki nim można uzyskać informacje o ewentualnych wypadkach, wcześniejszych naprawach czy poprzednich właścicielach. Takie dane pozwalają lepiej zrozumieć przeszłość pojazdu i oszacować jego rzeczywistą wartość oraz potencjalne koszty wymaganych napraw. W ocenie może nam pomóc wykwalifikowany importer lub mechanik samochodowy.
  2. Ponadto kupując auto z „salvage certificate”, warto pamiętać, że może ono wymagać dodatkowych napraw. Z tego powodu przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze jest dokładnie oszacować koszty związane z przywróceniem samochodu do pełnej sprawności – tylko w ten sposób upewnimy się, że zakup będzie korzystny finansowo. W tej kwestii przydatna okazuje się opinia rzeczoznawcy.
  1. Ostatnim, co warto zrobić, jest skonsultowanie się z ubezpieczycielem. Powinniśmy dowiedzieć się o potencjalnych opcjach ubezpieczenia pojazdu oraz jego wartości w razie potencjalnego wypadku. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, jaką kwotę zaoferuje nam firma w przypadku szkody całkowitej.

„Certificate of salvage” a import aut z USA

Import samochodów ze Stanów Zjednoczonych często obejmuje pojazdy z omawianym „salvage title”, które są uszkodzone, ale po dokonaniu wymaganych napraw mogą stanowić atrakcyjną alternatywę dla podobnych modeli z rynku europejskiego. Naprawa wielu z tych aut ogranicza się do poprawek blacharsko-lakierniczych, choć oczywiście znajdziemy też takie, w których zniszczenia są poważniejsze. Warto pamiętać, że definicja „salvage title” jest w gruncie rzeczy umowna i różni się w zależności od stanu. Pomimo dodatkowych kosztów transportu import takiego samochodu często okazuje się tańszy niż zakup podobnego modelu w Europie.

Uszkodzone auto z USA z MAMTrade

W MAMTrade sprowadzamy zarówno nieuszkodzone kilkuletnie modele, jak i pojazdy tymczasowo nienadające się do jazdy. Dzięki naszemu doświadczeniu i znajomości rynku pomagamy klientom znaleźć auta, które odpowiadają ich potrzebom i budżetowi. Oferujemy kompleksowy zakres usług – od licytacji w imieniu klienta, przez organizacje transportu, po dokonanie stosownych napraw.

Z nami import jest dużo prostszy. Chcesz się o tym przekonać? Zapraszamy do kontaktu!

FAQ – najczęściej zadawane pytania o „salvage title”

„Salvage title” – co to znaczy?

„Salvage title” oznacza, że samochód uczestniczył w kolizji, co może wskazywać na uszkodzenia – od niegroźnych, po poważne. Pojazdy z takim oznaczeniem często są tańsze, co przyciąga kupujących, jednak nabycie ich wiąże się z ryzykiem, ponieważ wymagają napraw i dokładnych przeglądów przed dopuszczeniem do ruchu.

„Salvage title” – czy zarejestruję uszkodzone auto?

W Polsce nie ma formalnego odpowiednika „certificate of salvage”, który dotyczy głównie pojazdów importowanych z USA. Rejestracja uszkodzonego auta wymaga przeprowadzenia inspekcji technicznej oraz uzyskania ubezpieczenia OC, a następnie rejestracji w wydziale komunikacji. Aby zarejestrować samochód z „salvage title”, musi on najpierw przejść przegląd techniczny po dokonaniu niezbędnych napraw.

Czy warto sprowadzić pojazd z „salvage certificate”?

Sprowadzenie auta z „certificate of salvage” może być opłacalną opcją, zwłaszcza dla osób szukających tańszych samochodów. Wśród takich aut znajdziemy modele w dobrym stanie, które nie wymagają poważnych napraw. Należy jednak pamiętać, że ubezpieczenia dla aut z „salvage title” mogą być znacznie droższe, co warto uwzględnić w całkowitym koszcie zakupu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ