Ile wynosi cło z USA do Polski

Ile wynosi cło z USA do Polski?

Coraz więcej osób prywatnych oraz firm decyduje się na sprowadzanie samochodów nie tylko z Niemiec, Anglii czy Holandii, ale także z USA. Amerykański rynek pojazdów kusi konkurencyjnymi cenami, co skłania wielu klientów do zakupu samochodu zza oceanu. Warto zaznaczyć, że korzyść opiera się głównie na atrakcyjnym stosunku ceny do jakości oferowanych aut. Jednakże w tym miejscu należy się zatrzymać i wziąć pod uwagę koszt importu takiego egzemplarza do Polski. Rodzi się więc pytanie: czy cały proces jest opłacalny i co składa się na ogólny koszt importu auta ze Stanów Zjednoczonych? Standardowo za taki sprowadzony model przyjdzie nam zapłacić podatek VAT i akcyzę. Do tego dochodzi też opłata celna. Ile wynosi cło z USA do Polski? Rozwiewamy wątpliwości w tym artykule.

Czym właściwie jest opłata celna?

Cło to opłata, którą trzeba uiścić za towary importowane do kraju lub eksportowane z niego. Wysokość tej stawki jest ustalana przez odpowiednie organy rządowe i jest wyrażana jako procent wartości danego towaru. Cło pełni funkcję dochodową dla państwa oraz służy ochronie krajowego rynku przed napływem tańszych zagranicznych produktów. Ważne jest, aby wiedzieć, że wysokość stawek celnych różni się w zależności od grupy towarów. Niektóre produkty mogą być całkowicie zwolnione z opłat celnych, podczas gdy inne mogą mieć nałożone wysokie cło sprawiające, że sprowadzanie ich z określonych krajów stanie się kompletnie nieopłacalne.

Kiedy obowiązuje cło, a kiedy nie?

Wejście Polski do Unii Europejskiej znacząco wpłynęło na handel w kraju. Dzięki członkostwu w UE importując towary z takich krajów jak Niemcy, Francja czy Hiszpania nie obowiązuje nas opłata celna. Wspólny rynek eliminuje cło oraz związane z nim formalności. Inaczej jest w przypadku państw spoza Unii Europejskiej. Problematyczne staje się sprowadzanie czegokolwiek nawet z Wielkiej Brytanii, która opuściła wspólnotę 31 stycznia 2020 roku. To samo jednak tyczy się wielu państw z całego świata, zwłaszcza Chin czy USA, które stanowią odrębne ogromne rynki konkurencyjne dla gospodarki europejskiej. Zdarza się jednak, że UE przyznaje specjalne kontyngenty bezcłowe dla określonych grup towarów, wspierając w ten sposób ekonomię wielu biedniejszych państw. Mimo to cło jednakowo obejmuje takie towary jak alkohol, perfumy, tytoń czy samochody. Jaką stawkę ma cło z USA?

BMW 540i G30

Pojazdy oferowane na rynku amerykańskim w przeliczeniu na złotówki są nierzadko tańsze nawet o 50% w stosunku do swoich europejskich odpowiedników. Na zdjęciu: BMW 540i G30 z 2017 roku.

Jakie opłaty wiążą się ze sprowadzeniem samochodu z USA?

Sprowadzenie samochodu z USA wiąże się z szeregiem opłat, które warto uwzględnić przy planowaniu kosztów. Oto główne wydatki, które trzeba ponieść:

  1. Akcyza – to opłata uzależniona od pojemności silnika oraz wartości pojazdu. Jej wysokość różni się w zależności od rodzaju auta. Niektóre pojazdy są wyłączone z akcyzy (auta hybrydowe HEV i PLUG-IN o pojemności silnika do 2000 cm³, modele zabytkowe, samochody elektryczne). Zwykle jednak akcyza wynosi od 1,55% do 18,6% wartości pojazdu.
  2. Podatek VAT – w Polsce jest to stała stawka wynosząca 23% wartości samochodu.
  3. Cło – to opłata, którą należy uiścić w urzędzie celnym za importowany pojazd. W Polsce stawka ta wynosi 10% wartości samochodu.
  4. Rejestracja w wydziale komunikacji – po opłaceniu cła, akcyzy i podatku VAT, a także dokonaniu obowiązkowego przeglądu technicznego pojazdu, konieczne jest zarejestrowanie sprowadzonego auta w wydziale komunikacji, co wiążę się z dodatkowymi kosztami administracyjnymi.
  5. Ubezpieczenie OC – przed rejestracją można zakupić tymczasowe OC na okres 30 dni. Po zarejestrowaniu samochodu należy zakupić roczne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które jest niezbędne do legalnej jazdy.

Uwzględnienie wszystkich tych kosztów pozwoli dokładniej oszacować całkowite wydatki związane z importem auta z USA.

Opłaty celne z USA – ile zapłacimy za sprowadzony samochód?

Cło z USA wynosi zazwyczaj 10% wartości pojazdu. Warto jednak pamiętać, że stawki celne mogą ulegać zmianom, dlatego ważne jest to, aby na bieżąco śledzić aktualne przepisy i regulacje celne. Zmiany w stawkach mogą wynikać z polityki handlowej, umów międzynarodowych lub decyzji administracyjnych. Z tego powodu przed dokonaniem zakupu i przed importem samochodu warto skonsultować się z doradcą celnym lub sprawdzić najnowsze informacje na stronach urzędów celnych, aby uniknąć niespodziewanych kosztów i mieć pewność co do zgodności z obowiązującymi przepisami.

Co więcej, polscy importerzy nierzadko sprowadzają samochody do niemieckich portów, gdzie mogą liczyć na niższy podatek VAT. W gruncie rzeczy stawka celna pozostaje jednak taka sama – opłata celna z USA nadal wynosi 10% wartości pojazdu.

Cło i VAT z USA – lepiej importować auta do Polski czy do Niemiec?

W Polsce, podobnie jak w Niemczech, stawka cła z USA na samochód wynosi 10% jego wartości. Jednak różnice pojawiają się w stawce podatku VAT. W Niemczech VAT na samochody wynosi 19%, podczas gdy w Polsce – 23%. VAT jest naliczany tylko raz, więc jeśli zapłacimy go w Niemczech, nie będziemy zobowiązani do dopłaty w Polsce. Tym sposobem okazuje się, że import samochodu do Niemiec jest bardziej opłacalny. Co więcej, jeśli zdecydujemy się na sprowadzenie pojazdu kolekcjonerskiego lub zabytkowego spoza Unii Europejskiej, nie zapłacimy ani cła, ani akcyzy, a VAT wyniesie jedynie 8%. Ustawodawca w każdej chwili może zdecydować się na zmianę tych stawek, dlatego warto na bieżąco śledzić sytuację celno-skarbową.

Opłaty administracyjne to jedno, a co z kosztem usługi?

Wiemy już, ile wynosi cło z USA, a ile akcyza czy podatek VAT. Niestety to nie koniec kosztów związanych z przewozem samochodu z USA do Europy. Warto pamiętać, że nowo nabyty pojazd ma do pokonania około 5–6 tys. km drogą morską i lądową, co wiąże się z kosztami transportu. Po pierwsze, trzeba przetransportować auto do portu w USA, a cena tej usługi zależy od tego, jak długa będzie to trasa. Koszt tej operacji wynosi zazwyczaj od 200 do 1000 dolarów. Następnie konieczne jest opłacenie kontenera na statku, kosztów rejsu oraz załadunku i wyładunku, co łącznie może wynieść od 1000 do 2000 dolarów. Po dotarciu do jednego z europejskich portów należy zorganizować transport do Polski, zwłaszcza jeśli auto nie nadaje się do jazdy (np. z powodu usterek).

Oprócz tego przyjdzie nam zapłacić pośrednikowi lub rzeczoznawcy, jeśli korzystaliśmy z ich usług. Obowiązkowe okaże się też tłumaczenie dokumentów u tłumacza przysięgłego. Te koszty mogą łącznie wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Importuj auto z USA z firmą!

Sprowadzając samochód z USA, warto rozważyć skorzystanie z usług specjalistycznej firmy zajmującej się importem pojazdów zza oceanu. Jedną z nich jest MAM Trade. Tutaj specjaliści oferują kompleksową obsługę w zakresie importu pojazdu z Ameryki, nie tylko doradzając w kwestiach finansowych, ale również zajmując się całym procesem logistycznym – od transportu auta z USA przez załatwienie formalności celnych po dostarczenie pojazdu do Polski. Dzięki temu można uniknąć wielu problemów i formalności, które mogą przytłaczać osoby niemające doświadczenia w sprowadzaniu pojazdów z zagranicy.

Myślisz o zakupie auta z USA? Wejdź na mam-trade.com i dowiedz się, co możemy dla Ciebie zrobić!

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Stary Ford Mustang – historia

Stary Ford Mustang – historia

We wczesnych latach 60. XX wieku prym wśród amerykańskich samochodów sportowych objął Chevrolet Corvette, który stał się jednym z najbardziej

Jak sprawdzić auto z USA

Jak sprawdzić auto z USA?

Decyzja o imporcie pojazdu ze Stanów Zjednoczonych nigdy nie powinna być pochopna. To poważny krok, który wymaga dokładnego przemyślenia i