Spis treści
ToggleWe wczesnych latach 60. XX wieku prym wśród amerykańskich samochodów sportowych objął Chevrolet Corvette, który stał się jednym z najbardziej pożądanych aut tego typu. Jego cena była jednak stosunkowo wysoka, co sprawiało, że model ten znalazł się poza zasięgiem wielu osób o niższych dochodach. W odpowiedzi na zapotrzebowanie to właśnie Ford postanowił stworzyć przystępniejszy cenowo pojazd sportowy, kierując swoją ofertę głównie do pokolenia ludzi urodzonych zaraz po II wojnie światowej. Jak dalej potoczyła się historia Forda Mustanga? O tym w poniższym artykule.
Ford Mustang – jak to się zaczęło?
Ford wystawił własnego konkurenta do pojedynku z Chevroletem Corvette, oferując swój model w przystępniejszej cenie. Swoją nazwą Ford Mustang nawiązuje oczywiście do często romantyzowanych dzikich koni z prerii Ameryki Północnej, które symbolizują energię, siłę i wolność. Zdecydowano się też na umieszczenie tego zwierzęcia w logo nowej marki. Inna historia mówi o samolocie P-51 Mustang, który królował w przestworzach w czasie II wojny światowej. Czołowy projektant samochodu, John Najjar, uwielbiał ten model myśliwca.
Niedługo potem zaczęto tworzyć pierwsze prototypy auta. Można tu wspomnieć o modelach takich jak T-5 (Mustang I), Mustang II, Mustang Shooting Brake czy Mustang Mach III. W skrócie doprowadziło to do produkcji właściwych Mustangów. W zaledwie miesiąc w 1964 roku Ford wytworzył ponad 8 tys. egzemplarzy. Jednocześnie rozpoczęła się zakrojona na szeroką skalę kampania reklamowa, która obejmowała takie kanały komunikacji jak prasa i telewizja. Obrana strategia przyniosła oczekiwany sukces. Pierwszego dnia do Forda wpłynęły 22 tys. zamówień. Cztery miesiące później sprzedaż szacowano już na poziomie 100 tys. sprzedanych egzemplarzy. Dwa lata później, w marcu 1966 roku, produkcja modelu przekroczyła okrągły milion. Tak oto rozpoczęła się wielka historia marki, która trwa do dziś.
Czym charakteryzuje się stary Mustang?
Zapewne nawet największy motoryzacyjny laik wie, jak wygląda Mustang. Każdy kolejny model zachowuje cechy swoich poprzedników. Najczęściej jest to pojazd o długiej, prostej masce z kabiną nieco przesuniętą do tyłu oraz z dużymi okrągłymi reflektorami. Mustang starej generacji (na przykład tej z lat 1964–1973) cechował się nieco kanciastym kształtem, niskim osadzeniem nadwozia i smukłą, charakterystyczną dla sportowych samochodów sylwetką. Był oferowany w wariantach hardtop, kabriolet, fastbach i coupe, a także ze skrzynią biegów manualną i automatyczną. Nie sposób opisać wszystkich wariantów wyposażeniowych, bo przez ponad pół wieku powstało ich naprawdę wiele. Warto jednak pamiętać o tych charakterystycznych cechach, które przewijają się również w nowszych modelach.
Trzecia i czwarta generacja Mustanga, czyli odstępstwa od normy
Opisaliśmy już charakterystyczny wygląd Forda Mustanga, jednakże jego trzecia generacja wiązała się ze znacznymi zmianami, odrzucając cechy starego Mustanga. Doszło do zmiany stylu, a Mustang III został stworzony na bazie Forda Fairmont. W ten sposób marka zamierzała wprowadzić Forda Mustanga na rynek europejski. Zredukowano liczbę elementów chromowanych, nadwozie miało jeszcze bardziej kanciasty kształt, a reflektory zamieniono na prostokątne. Nie spodobało się to odbiorcom. Po tej porażce Mustang powrócił do wyglądu auta z czasów jego świetności. W 1982 roku wprowadzono model GT, który ponownie otworzył erę muscle carów. Pomimo tego marka nie wycofała się z obranego kursu – rynek europejski wciąż nie był wystarczająco nasycony.
Z tego powodu czwarta generacja również odbiegała wyglądem od starego Forda Mustanga. Premiera nowego modelu nastąpiła 9 grudnia 1993 roku. Choć model nawiązywał do klasycznych Mustangów, podejście było już zupełnie inne – adekwatne dla europejskich konsumentów. W 1999 roku generacja przeszła lifting, który zbiegł się z 35. rocznicą wprowadzenia Mustanga na rynek. Ponadto również z tej okazji Ford zaprezentował nową wersję samochodu – New Edge, która po raz kolejny zmieniła styl auta. Zrezygnowano z delikatnych i zaokrąglonych rys na rzecz wyraźnych, agresywnych linii, co przywołało na myśl Mustangi starej generacji.
Początek XXI wieku przywrócił charakterystyczny muskularny wygląd Forda Mustanga. Na zdjęciu: Ford Mustang VI (2014–2023).
Powrót do korzeni Forda Mustanga
Przy piątej generacji Mustang wrócił na właściwy tor. Kształt kolejnych wersji, choć ulega drobnym zmianom ze względu na postęp technologiczny, trwale nawiązuje już do starego Forda Mustanga. W każdym z tych modeli aż do obecnej – siódmej z kolei – generacji widzimy charakterystyczne przesunięcie kabiny do tyłu na rzecz długiego i muskularnego frontu, nieco podniesiony tył i unikatowe reflektory – spłaszczone i skupione, już nie okrągłe jak to było w pierwszych generacjach. Pomimo ewoluujących trendów wynikających z postępu, kiedy porównamy nowe Mustangi ze starymi, zauważymy wyraźne podobieństwa.
Import Forda Mustanga z USA
Modele Mustanga są dostępne na całym świecie, jednak czasami bardziej opłacalny jest import tego auta z USA. Jeśli i Ty marzysz o posiadaniu własnego Forda Mustanga – starego lub nowego – skorzystaj z usług firmy MAM Trade.
Jesteśmy grupą pasjonatów, która ma duże doświadczenie w sprowadzaniu aut zza oceanu. Nasi specjaliści zajmą się dla Ciebie importem z Ameryki, doradzą Ci w kwestiach finansowych, a także dopełnią wszelkich formalności związanych z transportem z USA do Polski. Jeśli czujesz, że to oferta w sam raz dla Ciebie, wejdź na mam-trade.com i dowiedz się, jak możemy Ci pomóc!
FAQ – najczęściej zadawane pytania o Forda Mustanga
Ford Mustang – jaka jest jego historia?
Pierwsze modele Mustanga pojawiły się na rynku jako tańsza alternatywa dla sportowego Chevroleta Corvette, którego zakup był nieosiągalny dla wielu Amerykanów. Ford Mustang bardzo szybko stał się liderem w segmencie amerykańskich aut o sportowym charakterze. Od 2023 roku jest produkowana siódma generacja tego modelu.
Z jakimi autami konkuruje Ford Mustang?
Bezpośrednią konkurencją dla najnowszego Mustanga jest Chevrolet Camaro, Dodge Challenger i Toyota Supra. Swego czasu modele Mustanga były też porównywane z Nissanem GT-R, BMW M4 czy Mercury Cougar I. Rywalizacja z Chevroletem trwa jednak nieprzerwanie od lat 60. XX wieku.
Jak wygląda Mustang?
Typowymi cechami różnych generacji Forda Mustanga są okrągłe lub spłaszczone reflektory, masywny front z długą, płaską maską oraz kabina przesunięta w kierunku tylnej osi. Na przestrzeni dziesięcioleci powstało wiele różnych wariantów wyposażeniowych, kolejnych generacji, edycji specjalnych i modyfikacji Mustanga.