Spis treści
ToggleImportowanie samochodów z USA staje się powszechną praktyką. Za wyborem aut zza oceanu przemawiają takie kwestie jak ich doskonały stan techniczny, różnorodność modeli i korzystne ceny. Współcześni importerzy muszą jednak na bieżąco monitorować zmieniające się przepisy, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Najważniejszym elementem przy zakupie auta z Ameryki jest prawidłowe zrozumienie i obliczenie wysokości akcyzy. Ile wynosi akcyza za samochód z USA w 2024 roku? Gdzie się ją płaci i od czego zależy jej wysokość? Rozwiewamy wątpliwości w poniższym artykule!
Akcyza za samochód – czym właściwie jest?
Akcyza za samochód to podatek nakładany na importowane pojazdy, który ma na celu znaczące ograniczenie popytu na samochody sprowadzane z zagranicy. Jest to obowiązkowa opłata, którą należy uiścić przed zarejestrowaniem samochodu w kraju. Wysokość akcyzy zależy od kilku czynników, w tym wartości pojazdu, pojemności jego silnika czy rodzaju napędu. Stawki akcyzy za samochód są więc inne dla różnych modeli i mogą się zmieniać, jeśli tak zadecyduje ustawodawca. Ten typ podatku obowiązuje także w przypadku importu samochodów z USA.
Auto jak z salonu i auto powypadkowe – czy akcyza różni się w zależności od stanu technicznego pojazdu?
Akcyza za auto z USA nie różni się w zależności od stanu technicznego pojazdu. Niezależnie od tego, czy samochód jest w pełni sprawny i wygląda jak nowy, czy też nie nadaje się do jazdy, wysokość akcyzy pozostaje taka sama. Jest to opłata wyrażana w postaci procentu z ogólnej ceny pojazdu. Na stawkę ma wpływ jedynie pojemność silnika oraz typ napędu. Z tego powodu też wiele firm zajmujących się importem aut z Ameryki stawia na modele uszkodzone, które zazwyczaj są tańsze, a co za tym idzie – akcyza aż tak bardzo nie daje się we znaki. W ten sposób importerzy poszerzają swoją ofertę, dając klientom dwie opcje do wyboru. Ci mogą się zdecydować na pojazd nieuszkodzony lub na model wymagający napraw.
Na rynku amerykańskim można znaleźć wiele ciekawych modeli aut cechujących się funkcjonalnością i bogactwem wnętrza. Na zdjęciu: Chrysler Town & Country Limited z 2014 roku.
Akcyza na auta z USA – od czego zależy wysokość stawki?
Jak obliczyć wysokość akcyzy za samochód z USA? Nad tym zastanawia się każdy, kto pierwszy raz podchodzi do sprowadzenia pojazdu zza oceanu. Poprawne obliczenie akcyzy samochodu z USA wymaga znajomości obowiązujących przepisów. W polskim prawie stawki te wynoszą kolejno:
- 3,1% wartości pojazdów o pojemności silnika spalinowego do 2000 cm³,
- 18,6% wartości pojazdów o pojemności silnika spalinowego większej niż 2000 cm³,
- 9,3% wartości pojazdów hybrydowych HEV oraz PLUG-IN o pojemności silnika większej niż 2000 cm³,
- 1,55% wartości pojazdów hybrydowych HEV o pojemności silnika do 2000 cm³.
Pojazdy importowane zwolnione z akcyzy to:
- auta hyrbydowe HEV i PLUG-IN o pojemności silnika do 2000 cm³,
- samochody elektryczne,
- modele zabytkowe i kolekcjonerskie.
Akcyza za auto z USA – gdzie się ją płaci?
Aby prawidłowo zapłacić akcyzę za samochód z USA, należy wiedzieć, gdzie i jak dokonać tej płatności. Proces ten jest prosty i można go zrealizować w trzech krokach. Akcyzę uiszcza się w Urzędzie Skarbowym. Oto jak to zrobić:
- Wypełnij deklarację AKC-U/S – proces opłaty rozpoczyna się od wypełnienia zeznania AKC-U/S. Można to zrobić w urzędzie lub za pomocą Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (puesc.gov.pl).
- Dokonaj wpłaty – następnie należy uiścić opłatę na rachunek Urzędu Skarbowego. W tym miejscu trzeba uważać, ponieważ wysokość akcyzy oblicza się samemu, biorąc pod uwagę wyżej wymienione aspekty.
- Pobierz potwierdzenie zapłaty – po opłaceniu akcyzy dostaniemy potwierdzenie, które będzie wymagało podania numeru VIN pojazdu. Ten dokument jest niezbędny dla poprawnego zarejestrowania auta z zagranicy.
W opłaceniu akcyzy może Ci pomóc firma zajmująca się importem aut z USA
Import samochodów z USA to złożony proces, szczególnie dla osób, które nie są w pełni zaznajomione z wszystkimi formalnościami. Z tego powodu na rynku funkcjonują firmy specjalizujące się w tym zakresie. Działający w nich eksperci nie tylko pomagają w sprowadzeniu pojazdu, ale i doradzają w kwestiach finansowych i formalnych. Współpraca z profesjonalistami zapewnia, że cały proces przebiega sprawnie i zgodnie z przepisami. To pozwala zaoszczędzić czas i uniknąć potencjalnych problemów. Korzystając z usług takich firm jak MAM Trade, można mieć pewność, że wszystkie aspekty importu samochodu z Ameryki zostaną właściwie dopięte.
Akcyza na auto z USA – o tym warto pamiętać!
Sprowadzenie samochodu z USA to doskonały sposób na zdobycie pojazdu wysokiej jakości w atrakcyjnej cenie. Jako że proces ten nie dla każdego jest łatwy i klarowny, warto poznać zasady, wedle których nalicza się akcyzę – ta opłata jest obowiązkowa.
Interesuje Cię sprowadzenie samochodu z Ameryki? Odwiedź mam-trade.com i przekonaj się, że z nami to nie musi być trudne!
FAQ – najczęściej zadawane pytania o akcyzę za auto z USA
Ile wynosi akcyza za samochód z USA?
Akcyza za samochód z USA w Polsce zależy od pojemności silnika. Dla pojazdów z silnikiem do 2000 cm³ jest to 3,1% wartości auta, natomiast dla silników powyżej 2000 cm³ – 18,6%. Hybrydy HEV oraz PLUG-IN z silnikiem większym niż 2000 cm³ mają stawkę 9,3%, a dla hybryd HEV z silnikiem do 2000 cm³ jest to 1,55% wartości auta.
Czy akcyza za samochód importowany do Polski jest obowiązkowa?
Większość aut sprowadzanych z zagranicy jest objęta obowiązkową akcyzą. Jej wysokość zależy od parametrów silnika i typu napędu. Akcyzę należy uiścić w ciągu 30 dni od dnia, kiedy importowany pojazd wjechał do kraju.
Jakie importowane samochody są zwolnione z akcyzy?
Sprowadzane samochody zwolnione z akcyzy to: hybrydy HEV i PLUG-IN z silnikiem do 2000 cm³, pojazdy elektryczne oraz auta zabytkowe i kolekcjonerskie.
Gdzie zapłacić akcyzę za samochód?
Akcyzę za samochód z USA należy zapłacić w Urzędzie Skarbowym. Proces składa się z trzech kroków. Najpierw wypełniamy deklarację AKC-U/S, potem dokonujemy wpłaty, a następnie odbieramy potwierdzenie, z którym udajemy się do wydziału komunikacyjnego celem zarejestrowania pojazdu.